...:::: Şiir Sever Dostaların Mekanı ::::...
Forum Sayalarımıza Hoşgeldiniz.. Paylasımlarınızı Beklemekteyiz. Sevgilerimizle..

...:::: Şiir Sever Dostaların Mekanı ::::...

Cansın Nefessin Kanımsın Tadımsın Hayatımsın..
 
" border="0" hspace="0" alt="Anasayfa" title="Anasayfa" />" border="0" hspace="0" alt="Galeri" title="Galeri" />" border="0" hspace="0" alt="SSS" title="SSS" />AramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt Ol" border="0" hspace="0" alt="Giriş yap" title="Giriş yap" />

Paylaş | 
 

 SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
aQuaL
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 125
Yaş : 35
Kayıt tarihi : 08/06/08

MesajKonu: SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ   Perş. 26 Haz. 2008, 09:14

SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ


Sağlıklı olmak, insan mutluluğunun öncelik taşıyan bir öğesidir. Sağlık genellikle kendiliğinden var olan bir durum olarak algılanır. Oysa sağlıklı olma uğrunda çaba gösterilmesi gerekir. Hatta bugünkü bilgilerimiz bize bu uğraşın daha doğum öncesi dönemde başlaması gerektiğini göstermektedir. Doğal olarak bu aşamada yapılması gerekenler, anne ve babalara düşmektedir. Olaya nesillerin sağlığı olarak bakıldığında, sağlığın ve sağlıksızlığın nesiller boyunca aktarılabileceği görülür. Anne ve babalar genetik özelliklerinin yanı sıra kendi sağlıklarına gösterdikleri özenle bebeklerine sağlık aktarabileceklerini bilmelidirler.

Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemlerin pek çoğu günlük yaşamımızda uygulamamız gereken küçük ve kolay çabalardan oluşur. Nerede olursa olsun günlük yaşamı düzenleyen bazı temel kuralların bilinerek uygulanması, sağlığın korunmasını ve diğer bireylerle paylaştığımız yaşamı kolaylaştırır. Bu kurallardan en önemli bazıları temizlik, sağlıklı beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma, düzenli yaşam, sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durma, kazalardan korunma, sorunlarla başa çıkmada doğru ve uygun yöntemler kullanmadır.

Çoğunlukla günlük çabalarda hedefin mutluluk olduğu varsayılır. Oysa altta yatan asıl neden güvenlik duygusudur. Çünkü hayatta kalmayı sağlayan en ilkel dürtü korkudur ve güvenlik duygusu korkunun yatıştırılmasıyla ortaya çıkar. Kendimizi güvende hissedebilmemizin ilk koşulu ise bilmektir. Ancak bildiğimiz şeyi, bildiğimiz kadarı ile kontrol edebiliriz. İkinci basamaksa bilginin eyleme dökülmesidir. Bilgimizi davranışımıza yansıtamıyorsak bu bilgi bizim için huzursuzluk kaynağı olmaktan öteye geçemez. Bir sonraki aşama ise paylaşarak çoğaltma, yandaş oluşturmadır. Bunun için bilgimize dayanan doğru bulduğumuz davranışı kurallaştırmaya çalışırız. Toplum içindeki pek çok kural bu yolla oluşmuştur. Zaman içinde altta yatan bilgi evrimleştikçe kurallar da değişecektir.ANNE KARNINDA KALP HASTALIĞI TANISI

Kalp hastalığı yetişkin, çocuk hatta anne karnındaki bebeklerde bile görülebilir. Tıptaki son gelişmeler minik kalplerin ''ses dalgaları'' yardımıyla anne karnında incelenmesine olanak tanıyor. Kısacası doğumsal kalp hastalıklarının bebek henüz anne karnındayken tanısı mümkün.

“STRES”TEN UZAK DURMANIN YOLLARI

AYAKKABI ALIRKEN DİKKAT!!!


Ayakta oluşan sağlık sorunlarının büyük bir kısmı yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanır... Rastgele, "sonradan genişler" düşüncesiyle alınan ayakkabılar, ayak sağlığını olumsuz etkiler...


ÇOCUK GELİŞİMİNDE OMEGA YAĞLARININ ÖNEMİ
Son zamanlarda balık yağı ve omega yağlarının çocuk gelişimindeki önemi oldukça sık vurgulanıyor. Balık yağı, soğuk su balıklarında bulunan omega 3 ve ayçiçek, pamuk, mısır ve tahıl ürünlerinde bulunan omega 6’nın beyin, sinir sistemi, görme ve çocuğun matematik zekasını geliştirdiği, okuma, telaffuz ve yazma becerisini arttırdığı, enfeksiyonlara karşı ise güçlü bir savunma sistemi oluşturduğu yapılan araştırmalarla ortaya kondu. Diğer yağlardan farklı olarak vücut tarafından üretilemeyen omega yağları "elzem yağ" olarak da adlandırılır. Beslenme yetersizliği ve iştahsızlık gibi durumlarda çocuğun besinlerle aldığı vitamin ve minerallerin alımında eksiklikler oluşacağından bu gibi durumlarda vitamin, mineral, balık yağı ve çinkoyu birlikte içeren ürünlerin kullanılması daha faydalı olur.BEBEĞİNİZİN OBEZ OLMAMASI İÇİN...


DİŞ BEYAZLATMA

Beyaz dişler sağlıklı, temiz ve bakımlı kişiliğin simgesidir. Zaman geçtikçe dişleriniz belli derecelerde sararmaya başlar. Tabii ki içilen çay, kahve, sigara, kırmızı şarap renk değişimini hızlandırır. Diş beyazlatma için çok değişik ürünler mevcuttur. Bizim önerimiz doktor kontrolünde beyazlatma işlemini yaptırmanızdır.


DİŞETİ NEDEN KANAR?

Bir meyveyi ısırdıktan sonra üzerinde göreceğiniz kırmızılık, dişlerinizi fırçalarken tükürdüğünüzde lavabodaki pembelik ya da sabah uyandığınızda gözünüze çarpan yastığınızdaki kan lekesi… Tüm bunlar büyük olasılıkla dişetlerinizde bir sorun olduğunun habercisidir.KULAĞINIZ ÇINLIYORSA...


Başta uğultu veya kulak çınlaması sık karşılaşılan ve rahatsız edici bir durumdur. Aralıklı veya sürekli; hafif bir uğultudan şiddetli, tiz bir sese kadar değişik şekillerde olabilir. Çınlama genellikle orta veya iç kulaktaki bir sorunun habercisidir ve her zaman bir "şikayet" olarak değerlendirilmelidir; "hastalık" adı değildir. Bacak veya koldaki bir ağrı nasıl ki bir hastalık değil sadece belirtisi ise çınlama da böyledir. Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Çınlama veya baştaki uğultunun başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için rahatsızlığın mekanizmasının tam olarak anlaşılması gerekir.


LIFE FITNESS’TAN EVİNİZE İKİ YENİ MODEL:

T5-0 KOŞU BANDI VE G5 KOMBİNE AĞIRLIK İSTASYONU


Spor yapmak, uzun, sağlıklı, dinç bir yaşam sürmenin vazgeçilmez koşullarından biri. Yoğun kent yaşamında, çalışma saatlerimiz uzun ya da belirsizse geniş olanaklar sunan spor merkezlerine gidemiyor ya da merkezlerin programlarına uyum göstermekte güçlük çekiyoruz. Fitness cihazları üretiminde dünya lideri Life Fitness’ın elit spor merkezlerinde gördüğünüz kardiyo cihazlarına, evinizin konforunda sahip olmanız artık hiç de zor değil.


BEBEK GELİŞİMİNDE ORGANİK MAMA

Kısa bir süre öncesine kadar bebeklerimizi pazardan alınan sebzelerle yaptığımız çorbalarla beslerken, cam rendede meyvesini rendelerken veya daha düşük ekonomik koşullarda yaşayanlar pirinç unuyla muhallebi yaparken ‘Bunlarda tarım ilacı var mı, üretiminde hormon kullanılmış mıdır?’düşüncesi yoktu. Aksine her mevsim pazarda parlak renkli kabakları, aynı boyda yan yana dizilmiş taze fasulyeleri, domatesi, salatalı gördüğümüzde “Oh artık her zaman aradığımızı bulunuyoruz, çok şükür(?)” deyip- sakıncalı olabileceğini düşünmeden- filelerimizi dolduruyorduk. Günümüzde gittikçe artan ve yaygınlaşan sağlıklı yaşam bilinci başta mama firmaları olmak üzere birçok kurum ve kuruluş organik olmayan üretim ile organik üretim arasında farkı dikkate almaya zorladı. Organik, ekolojik, bio mama, biyolojik terimleri aynı şeyi ifade etmek için kullanılmaktadır. Çocuklarımızın doğal, sağlıklı gıda maddeleriyle beslenmesini sağlamak, kanser başta olmak üzere onları birçok hastalıktan koruyacaktır. Bağışıklık sistemleri daha güçlü olacaktır.


RAHATLATAN HUZUR VEREN RENK: YEŞİL


‘Yaşamımızı etkileyen öğelerden biri de renklerdir’ bu cümle size ne derece inandırıcı geliyor? Renklerin dünyası, dillerini ve anlamlarını biliyor musunuz? Yaşadığımız mekanlardan, giydiğimiz kıyafetlere, eşyalarımızdan kendi öz rengimize kadar yaşamımızın neredeyse her karesinde önemli fakat kendisini hissettirmeden rol oynayan renkler aslında var olması gereken görsel eğlencedir...Doğada ki her rengin yaşamımız da kişiliğimiz de fizyolojik ve psikolojik oluşturduğu inanılmaz etkileri vardır. Her rengin oluşturduğu etkileşim farklıdır. Özetle, renklerin dengesi bozulduğunda insanın da dengesi bozulur..


YAŞLA BİRLİKTE KADINLARDA MEME KANSERİ RİSKİ ARTIYOR


Sigara kullanımının artışıyla birlikte akciğer kanseri görülme sıklığı ilk sıralara yerleşmiş olsa bile, meme kanseri kadınlar açısından “en önemli hastalık” olmaya devam etmektedir. 30 yaşından önce nadir rastlanan meme kanserinin yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.


"Hareket özgürlüğü"nü keşfedin

Essporto Health & Fitness Club, Türk-İspanyol işbirliğiyle Metrocity'nin üzerinde konumlanmış, 15 bin m2'lik alanda havuzdan futbola, kuaförden fitness'a, squash'tan çocuk kulübüne kadar uzanan geniş bir yelpazede hizmet veriyor.


ÇOCUĞUNUZU EKRANDAN NASIL UZAKLAŞTIRISINIZ?

SAÇIN BEYAZ DÜŞMANI “KEPEK”

Normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılarak yenilerinin oluşması
süreçleri orantılıdır. Kepek sorunu olan bir kişide bu oran bozulur,
çoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiştir. Bu durum kaşındırıcı, sıkıntı vericidir ve çoğunlukla dönemseldir. Yaz aylarında azalıp kış aylarında artar.
Bu doğal bir süreçtir ve kepek sorunu çözümlenemez; ancak kontrol edilebilir.


Türkiye’nin sağlıktaki referansı

DÜNYA STANDARTLARINI ZORLAYAN HASTANE:

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ


Günümüz son teknolojisiyle donatılan, alanında uzman kadrosu ve sunduğu hizmet kalitesiyle Yeditepe Üniversitesi Hastanesi sağlık sektöründe yaptığı yatırımlarla “referans hastane” olma yolunda hızla ilerliyor. Dünyadaki sağlık sektörü standartlarını teknolojik açıdan da zorlayan ve bir dünya markası olmayı hedefleyen kurum, 75 milyon dolarlık bir yatırımın eseri...


BAŞ AĞRINIZIN NEDENİ SİNÜZİT Mİ?


Baş ağrısı sorunu yaşayan kişilerin çoğu sinüzit şikayetiyle doktora başvurur. Peki sinüs hastalıklarına bağlı baş ağrıları kendini nasıl gösterir; burun ve burun kökenli ağrılar nasıl anlaşılır ve baş ağrılarının diğer nedenleri nelerdir?
B VİTAMİNİ

Uyku bozukluğu, depresyon, kaygı, bellek kaybı yaşıyorsanız B vitamini eksik alıyor olabilirsiniz. B vitamini 15’e yakın farklı maddeden oluşan bir vitamin grubudur.
Birçok yiyecek-içecekte bulunan bu vitamin grubu çabuk bozulur ve pişirme-pastörize etme sürecinde faydaları azalabilir.


ANNE-BABANIN REHBERİ

Aksesuarlarınızı seçerken

yaş ve üzerindekiler egzersiz yapamaz mı, yaşlılık döneminde egzersiz yaparak genç kalınabilinir mi?.. Toplumsal önyargıların aksine, hayat boyu hareketli kalarak yaşama daha olumlu bakmak ve sporla gençlik kazanmak mümkün... Peki yaşlılık döneminde egzersiz yaparken nelere dikkat etmek gerekir?


Ağızdaki kötü kokulardan kurtulmak için...

_________________
Aşkın Gerceği
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
...:::: Şiir Sever Dostaların Mekanı ::::... :: (¯`·._.·[ SağLık Kösesi ]·._.·´¯) :: SagLık & Yasam-
Buraya geçin: